- Combines fast stock removal with long life; Used on:
- Stainless steel, high tensile alloys
- Ferrous metals (iron, steel, welds)
United Abrasives Inc. A24N Fast Grinding Wheel
SKU:
TC165-MAIN
Mfr. P/N:
20050
A24N Fast Grinding WheelCombines fast stock removal with long life; Used on:Stainless steel, high tensile alloysFerrous metals (iron, steel, welds)
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$8.06
The products needs 20 amount for minimum order to ship.
As low as:
$8.06
unit of measure
The products needs 20 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
A24N Fast Grinding Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | 20050 |
|---|---|
| Brands | NORTON |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Size | 7/8" |
| Type | 27 |
| Diameter | 4-1/2" |
| Max. RPM | 13300 |
| Thickness | 3/16" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.