- Finest quality cutlery steel
- Hot drop-forged polished blades
- Thicker, heavy duty blades to cut tough material
- Patented Set-Easy® pivot
- Packaging is recycable
Wiss By Crescent Wide Blade Industrial Shears
SKU:
UG799-MAIN
Mfr. P/N:
W20W
Wide Blade Industrial ShearsFinest quality cutlery steelHot drop-forged polished bladesThicker, heavy duty blades to cut tough materialPatented Set-Easy® pivotPackaging is recycable
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$73.59
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
$73.59
unit of measure
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Wide Blade Industrial Shears
More Info
| Manufacturer Part Number | W20W |
|---|---|
| Brands | Wiss By Crescent |
| Select Case Size | Each |
| Handle Style | Rings |
| Overall Length | 10-1/4" |
| Dimensions" | 4-3/4" X 10-1/4" |
| Cut Length | 4-3/4" |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.