- Designed for industrial use
- Finest quality cutlery steel
- Hot drop-forged nickel-plated blades
- Patented Set-Easy® pivot
- Packaging is recycable
Wiss By Crescent Industrial Inlaid® Straight Cut Trimmers, 3-1/8" X 7-1/8", Rings, Offset, Ambidextrous (37N)
SKU:
UG774
Mfr. P/N:
37N
Industrial Inlaid® Straight Cut TrimmersDesigned for industrial useFinest quality cutlery steelHot drop-forged nickel-plated bladesPatented Set-Easy® pivotPackaging is recycable
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 17 | 0 | - |
| Montreal | 17 | 0 | - |
| TOTAL | 34 |
Your Price
$43.88
The products needs 4 amount for minimum order to ship.
Your Price
$43.88
unit of measure
The products needs 4 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Industrial Inlaid® Straight Cut Trimmers
More Info
| Manufacturer Part Number | 37N |
|---|---|
| Brands | Wiss By Crescent |
| Select Case Size | Each |
| Handle Style | Rings |
| Overall Length | 7-1/8" |
| Dimensions" | 3-1/8" X 7-1/8" |
| Weight | 0.25 lbs. |
| Cut Length | 3-1/8" |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.