- Professional dressmaker and industrial use
- Finest quality cutlery steel
- Comfortable, shaped handle
- Hot drop-forged nickel-plated blades
- Patented Set-Easy® pivot
- Packaging is recycable
Wiss By Crescent Industrial Inlaid® Shears
SKU:
UG763-MAIN
Mfr. P/N:
27N
Industrial Inlaid® ShearsProfessional dressmaker and industrial useFinest quality cutlery steelComfortable, shaped handleHot drop-forged nickel-plated bladesPatented Set-Easy® pivotPackaging is recycable
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$44.34
The products needs 4 amount for minimum order to ship.
As low as:
$44.34
unit of measure
The products needs 4 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Industrial Inlaid® Shears
More Info
| Manufacturer Part Number | 27N |
|---|---|
| Brands | Wiss By Crescent |
| Select Case Size | Each |
| Handle Style | Rings |
| Overall Length | 7-1/2" |
| Dimensions" | 3-1/8" X 7-1/2" |
| Cut Length | 3-1/8" |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.