SR Economy Hand Truck
- 16 gauge frame
- P-shaped handle allows multiple hand positions for one hand control
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Manufacturer Part Number | 210127 |
|---|---|
| Brands | WESCO |
| Select Case Size | Each |
| Overall Width | 21-1/2" |
| Overall Height | 51" |
| Dimensions" | 14" la x 7-1/2" p X 10" h x 3-1/2" la |
| Frame Material | Steel |
| Wheel Size | 10" H x 3-1/2" W |
| Handle Type | P-Handle |
| Capacity | 500 lbs. |
| Nose Plate Dimensions | 14" W x 7-1/2" D |
Standard return rules.