- Adjustable fork connecting rods
- Overload bypass
- Rubber coated handle
- Entry and Exit Roller
- 210° steering
Wesco Pallet Truck, 48" X 27" X 6", 5500 lbs., Steel (273448)
SKU:
LU553
Mfr. P/N:
273448
Pallet TruckAdjustable fork connecting rodsOverload bypassRubber coated handleEntry and Exit Roller210° steering
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Montreal | 3 | 0 | - |
| TOTAL | 3 |
Your Price
$1,891.89
Your Price
$1,891.89
unit of measure
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Pallet Truck
More Info
| Manufacturer Part Number | 273448 |
|---|---|
| Brands | WESCO |
| Select Case Size | Each |
| Lowered Height | 2.9" |
| Raised Height | 7.25" |
| Dimensions" | 48" X 27" X 6" |
| Frame Material | Steel |
| Frame Width | 27" |
| Weight | 164.5 lbs. |
| Capacity | 5500 lbs. |
| Fork Length | 48" |
| Fork Width | 6" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.