- Designed for performance cutting on titanium and brass with portable chop saws and stationary saws
- They put minimal load on the motor, making them easy on both the operator and the tool
- Unique formulation which prevents metal from overheating
Walter Surface Technologies Zip Titan™ Cutting Wheel
SKU:
NIK692-MAIN
Mfr. P/N:
10H143
Zip Titan™ Cutting WheelDesigned for performance cutting on titanium and brass with portable chop saws and stationary sawsThey put minimal load on the motor, making them easy on both the operator and the toolUnique formulation which prevents metal from overheating
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$39.66
The products needs 5 amount for minimum order to ship.
As low as:
$39.66
unit of measure
The products needs 5 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Zip Titan™ Cutting Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | 10H143 |
|---|---|
| Brands | WALTER SURFACE TECHNOLOGIES |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Arbor Size | 7/8" |
| Type | 1 |
| Diameter | 14" |
| Dimensions" | 14" X 1/8" X 7/8" |
| Thickness | 1/8" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.