- Quick cuts and long life in an ultra thin 1/32" wheel
- Fast, free precision cuts
- Clean cutting for less rework
- Unique mix of abrasive grains ensures cool cutting for less discolouration and warping
- Iron-free formulation means guaranteed not to contaminate stainless steel
- Perfect for plunge cutting applications
Walter Surface Technologies ZIP ONE™ Cut-Off Wheel
SKU:
NIK696-MAIN
Mfr. P/N:
11T672
ZIP ONE™ Cut-Off WheelQuick cuts and long life in an ultra thin 1/32" wheelFast, free precision cutsClean cutting for less reworkUnique mix of abrasive grains ensures cool cutting for less discolouration and warpingIron-free formulation means guaranteed not to contaminate stainless steelPerfect for plunge cutting applications
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$8.86
The products needs 11 amount for minimum order to ship.
As low as:
$8.86
unit of measure
The products needs 11 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
ZIP ONE™ Cut-Off Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | 11T672 |
|---|---|
| Brands | WALTER SURFACE TECHNOLOGIES |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Zirconium |
| Arbor Size | 7/8" |
| Type | 27 |
| Max. RPM | 8600 |
| Dimensions" | 7" X 3/64" X 7/8" |
| Thickness | 3/64" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.