- For high-tensile steel
- High-flow flute design
- Heavy-duty fully ground body construction
Walter Surface Technologies SST+™ Jobber Drill
SKU:
UE004-MAIN
Mfr. P/N:
01A504
SST+™ Jobber DrillFor high-tensile steelHigh-flow flute designHeavy-duty fully ground body construction
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$3.76
The products needs 33 amount for minimum order to ship.
As low as:
$3.76
unit of measure
The products needs 33 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
SST+™ Jobber Drill
More Info
| Manufacturer Part Number | 01A504 |
|---|---|
| Brands | WALTER SURFACE TECHNOLOGIES |
| Select Case Size | Each |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Dimensions" | 1-1/16" X 0,625" X 1-11/16" X 13/16" |
| Flute Length | 13/16" |
| Point Angle | 135° |
| Decimal Drill Size | 0.625" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.