- Solid carbide combination drill & countersinks (also known as centre drills) have strong shanks and flutes making them ideal for drilling and countersinking in difficult materials
- They may also be used in high production applications where tolerance finish and machine down-times are considered
Walter Surface Technologies Drillco® Combination Drill & Countersink
SKU:
UAO766-MAIN
Mfr. P/N:
350C001A
Drillco® Combination Drill & CountersinkSolid carbide combination drill & countersinks (also known as centre drills) have strong shanks and flutes making them ideal for drilling and countersinking in difficult materialsThey may also be used in high production applications where tolerance finish and machine down-times are considered
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$50.78
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
$50.78
unit of measure
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Drillco® Combination Drill & Countersink
More Info
| Manufacturer Part Number | 350C001A |
|---|---|
| Brands | WALTER SURFACE TECHNOLOGIES |
| Select Case Size | Each |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 1-1/4" |
| Dimensions" | 3/64" X 0,0469" X 1/8" |
| Countersink Angle | 60° |
| Number Size | #1 |
| Decimal Size | 0.0469" |
| Large Diameter | 1/8" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.