- Great for cleaning overhead pipes when used with a telescopic handle
- The firm bristles of this brush are great in moist environments
- Neck is adjustable to be used at different angles
Vikan Overhead CIP Brush
SKU:
JO528-MAIN
Mfr. P/N:
53743
Overhead CIP BrushGreat for cleaning overhead pipes when used with a telescopic handleThe firm bristles of this brush are great in moist environmentsNeck is adjustable to be used at different angles
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$96.99
As low as:
$96.99
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Overhead CIP Brush
More Info
| Color | Blue |
|---|---|
| Select Case Size | Each |
| Brands | VIKAN |
| Manufacturer Part Number | 53743 |
| Type | Pipe |
| Height | 2-3/5" |
| Bristle Material | Polyester |
| Grip Material | Polypropylene |
| Shaft Material | Stainless Steel |
| Max. Temperature | 250°F |
| Width | 8-1/4" |
| Overall Length | 20-1/2" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.