- Accepted for use in Canadian food processing facilities
- Ideal for removing dirt and larger food particles from moist surfaces
Vikan Angle Cut Broom
SKU:
JP821-MAIN
Mfr. P/N:
29148
Angle Cut BroomAccepted for use in Canadian food processing facilitiesIdeal for removing dirt and larger food particles from moist surfaces
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$35.69
The products needs 5 amount for minimum order to ship.
As low as:
$35.69
unit of measure
The products needs 5 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Angle Cut Broom
More Info
| Manufacturer Part Number | 29148 |
|---|---|
| Brands | VIKAN |
| Select Case Size | Each |
| Block Length | 11-2/5" |
| Bristle Material | PVC/Polyester/Polypropylene/Synthetic |
| Sweep Action | Extra Stiff |
| Bristle Colour | Purple |
| Dimensions" | 11-2/5" |
| Height | 10.6" |
| Max. Usage Temperature (Food Contact) | 176 °F |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.