- Lightweight and ergonomic design provide better handling
- Handles feature knuckle guards
- Item is shipped fully assembled
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
| Manufacturer Part Number | AMPC-500 |
|---|---|
| Brands | VESTIL |
| Select Case Size | Each |
| Overall Width | 21" |
| Overall Height | 52" |
| Dimensions" | 11" la x 10" p X 10" h x 3-1/2" la |
| Frame Material | Aluminum |
| Wheel Material | Pneumatic |
| Frame | Curved back frame |
| Weight | 23 lbs. |
| Wheel Size | 10" H x 3-1/2" W |
| Handle Type | Combination |
| Capacity | 350 lbs. |
| Nose Plate Dimensions | 11" W x 10" D |
Standard return rules.