- used on: Ferrous metals (steel, angle iron, rebar).
United Abrasives Inc. Cut-Off WHEEL A24R, 16" X 5/32" X 1", 3800 Max. RPM, 1 Type (24070)
SKU:
TC422
Mfr. P/N:
24070
Cut-Off WHEEL A24Rused on: Ferrous metals (steel, angle iron, rebar).
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Your Price
$48.67
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
Your Price
$48.67
unit of measure
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Cut-Off WHEEL A24R
More Info
| Manufacturer Part Number | 24070 |
|---|---|
| Brands | NORTON |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Size | 1" |
| Type | 1 |
| Diameter | 16" |
| Max. RPM | 3800 |
| Dimensions" | 16" X 5/32" X 1" |
| Thickness | 5/32" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.