- Aluminum oxide grain
- General purpose cool cutting on thin metals
- Burr-free finishUsed on: Metal studding, thin rebar, light gauge metals.
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
| Manufacturer Part Number | 24034 |
|---|---|
| Brands | NORTON |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Size | 1" |
| Type | 1 |
| Diameter | 12" |
| Max. RPM | 5100 |
| Dimensions" | 12" X 3/32"/0,093" X 1" |
| Thickness | 3/32"/0,093" |
Standard return rules.