- Aluminum oxide grain
- For general purpose grinding
- Longer life for fewer wheel changes; Used on:
- Ferrous Metals (iron, steel, welds, etc.).
United Abrasives Inc. A24T Tough Grind Grinding Wheel
SKU:
NT087-MAIN
Mfr. P/N:
20075
A24T Tough Grind Grinding WheelAluminum oxide grainFor general purpose grindingLonger life for fewer wheel changes; Used on:Ferrous Metals (iron, steel, welds, etc.).
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$8.06
The products needs 18 amount for minimum order to ship.
As low as:
$8.06
unit of measure
The products needs 18 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
A24T Tough Grind Grinding Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | 20075 |
|---|---|
| Brands | NORTON |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Size | 7/8" |
| Type | 27 |
| Max. RPM | 12200 |
| Dimensions" | 5" X 1/4" X 7/8" |
| Thickness | 1/4" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.