- Rethreading bolt dienuts are usually used for reclaiming or cleaning up threads by hand, not for cutting threads from solid materials
- Bright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Recyclable packaging
Union Butterfield Hexagon Rethreading Bolt Die
SKU:
NIZ072-MAIN
Mfr. P/N:
1410239
Hexagon Rethreading Bolt DieRethreading bolt dienuts are usually used for reclaiming or cleaning up threads by hand, not for cutting threads from solid materialsBright finish improves chip flow in soft or non-ferrous materialsRecyclable packaging
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$47.85
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
$47.85
unit of measure
The products needs 3 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Hexagon Rethreading Bolt Die
More Info
| Manufacturer Part Number | 1410239 |
|---|---|
| Brands | DORMER |
| Select Case Size | Each |
| Material | Chromium Steel |
| Dimensions" | 1/4"-20 X 19/32" |
| Thickness | 1/2" |
| Thread Type | UNF |
| Outside Diameter | 19/32" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.