- New structure of ceramic grain provides users with never before seen grinding speed
- Combination of new bonding system and ceramic grain allows the wheel to stay sharp until the end
- Offers extreme lifetime, resulting in less wheel changes
- Ideal for cutting, fitting, light grinding and root pass grinding in steel and stainless steel
Tyrolit Cerabond X Combination Wheel
SKU:
NV611-MAIN
Mfr. P/N:
34401827
Cerabond X Combination WheelNew structure of ceramic grain provides users with never before seen grinding speedCombination of new bonding system and ceramic grain allows the wheel to stay sharp until the endOffers extreme lifetime, resulting in less wheel changesIdeal for cutting, fitting, light grinding and root pass grinding in steel and stainless steel
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$12.32
The products needs 13 amount for minimum order to ship.
As low as:
$12.32
unit of measure
The products needs 13 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Cerabond X Combination Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | 34401827 |
|---|---|
| Brands | Tyrolit |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Arbor Size | 7/8" |
| Type | 27 |
| Max. RPM | 13300 |
| Dimensions" | 4-1/2" X 5/32" X 7/8" |
| Thickness | 5/32" |
| Grit | 24 |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.