Light-Duty Econocarts™ Box Trucks
- Boxes are constructed of recycled polyethylene material
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 1 | 0 | - |
| Montreal | 7 | 0 | - |
| TOTAL | 8 |
| Manufacturer Part Number | 125EC |
|---|---|
| Brands | TECHSTAR PLASTICS INC |
| Select Case Size | Each |
| Overall Width | 27" |
| Overall Length | 39" |
| Overall Height | 29" |
| Dimensions" | 39" X 27" |
| Weight Capacity | 200 lbs. |
| Weight | 30 lbs. |
| Volume Capacity | 12 cu.ft. |
| Bin Material | Black Recycled Plastic |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Size | 3" |
| Inside Width | 23" |
| Inside Height | 25" |
| Base | Plywood |
Standard return rules.