Classic Paint Brush
- Multi purpose polyester brush
- Ideal for water based paints and stains
- 100% Polyester
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Manufacturer Part Number | CL029151 |
|---|---|
| Select Case Size | Each |
| Handle Colour | Red |
| Brush Width | 1" |
| Dimensions" | 1" X 7/16" X 2-1/4" |
| Handle Material | Plastic |
| Paint Type | Latex/water based paints |
| Brush Thickness | 7/16" |
| Length Out | 2-1/4" |
| Brush Shape | Flat Straight |
| Filament Material | Polyester |
Standard return rules.