- A no-compromise penetrant that attacks corrosion to free corroded fasteners & mechanical components
- A super-fast, powerful, concentrated penetrating solvent that loosens & cleans
- Instantly penetrates tightly fitted crevices
- NSF Registered H2
CRC Canada Penetrating Oil, 312 g, Aerosol Can (73060)
SKU:
YB991
Mfr. P/N:
73060
Penetrating OilA no-compromise penetrant that attacks corrosion to free corroded fasteners & mechanical componentsA super-fast, powerful, concentrated penetrating solvent that loosens & cleansInstantly penetrates tightly fitted crevicesNSF Registered H2
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 21 | 0 | - |
| Montreal | 142 | 0 | - |
| TOTAL | 163 |
Your Price
$19.77
The products needs 9 amount for minimum order to ship.
Your Price
$19.77
unit of measure
The products needs 9 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Penetrating Oil
More Info
| Manufacturer Part Number | 73060 |
|---|---|
| Brands | CRC CANADA |
| Select Case Size | Can |
| Volume | 473 ml |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics |
| Flashpoint | 60.6°C |
| Net Size | 312 g |
| Evaporation Rate | Slow |
| Format | 312 g |
| Base Type | Petroleum distillate |
| Film Type | Wet |
| Container Type | Aerosol Can |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.