- Ideal where a dry lubricant is required or where petroleum products must be avoided
- Resists dirt, dust and oil build-up
- Wide effective temperature range up to 454°C constant
CRC Canada Dry Graphite Lubricant, 320 g, Aerosol Can (75101)
SKU:
MLT431
Mfr. P/N:
75101
Dry Graphite LubricantIdeal where a dry lubricant is required or where petroleum products must be avoidedResists dirt, dust and oil build-upWide effective temperature range up to 454°C constant
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 261 | 0 | - |
| Montreal | 115 | 0 | - |
| TOTAL | 376 |
Your Price
$25.62
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
Your Price
$25.62
unit of measure
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Dry Graphite Lubricant
More Info
| Manufacturer Part Number | 75101 |
|---|---|
| Brands | CRC CANADA |
| Select Case Size | Can |
| Volume | 473 ml |
| Plastic Safe | No |
| Flashpoint | Less than -18°C |
| Net Size | 320 g |
| Evaporation Rate | Fast |
| Format | 320 g |
| Base Type | Graphite |
| Film Type | Dry |
| Container Type | Aerosol Can |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.