- Specially designed to protect battery terminals from corrosion, a leading cause of hard starting and battery failure
- Provides a lead-free soft protective coating
CRC Canada Battery Terminal Protector, 213 g, Aerosol Can (75046)
SKU:
AE952
Mfr. P/N:
75046
Battery Terminal ProtectorSpecially designed to protect battery terminals from corrosion, a leading cause of hard starting and battery failureProvides a lead-free soft protective coating
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 4 | 0 | - |
| Montreal | 139 | 0 | - |
| TOTAL | 143 |
Your Price
$27.50
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
Your Price
$27.50
unit of measure
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Battery Terminal Protector
More Info
| Manufacturer Part Number | 75046 |
|---|---|
| Brands | CRC CANADA |
| Select Case Size | Can |
| Volume | 355 ml |
| Plastic Safe | Yes |
| Flashpoint | Less than -18°C |
| Net Size | 213 g |
| Format | 213 g |
| Container Type | Aerosol Can |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.