Utility Hammers
- Aluminum body
- Piston air-cushioned on return stroke
- 1/4" (NPTF) air inlet
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Manufacturer Part Number | 8941071110 |
|---|---|
| Brands | CHICAGO PNEUMATIC |
| Select Case Size | Each |
| Air Consumption | 25 CFM |
| Air Inlet | 1/4" |
| Overall Length | 6-3/4" |
| Dimensions" | 1/4" |
| Head Weight | Steel |
| Sound Level (dBA) | 100 dBA |
| Head Material | Steel |
Standard return rules.