Industrial Impact Wrench
- 3/4" DRIVE-75-650 FT-LB
- Rugged 3-piece construction
- Oil bath clutch chamber
- Pin clutch
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
| Manufacturer Part Number | 6151909561 |
|---|---|
| Brands | CHICAGO PNEUMATIC |
| Select Case Size | Each |
| No Load RPM | 5500 |
| Air Consumption | 30 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPTF |
| Handle Style | Pistol |
| Dimensions" | 1/4" NPTF X 3/4" |
| Weight lbs. | 11.1 |
| Note | Free speed |
| Sound Level (dBA) | 100 |
| Drive | 3/4" |
Standard return rules.