Belt Sanders
- Ergonomic design
- Low maintenance motor
- Easy belt changes
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Manufacturer Part Number | 6151939779 |
|---|---|
| Brands | CHICAGO PNEUMATIC |
| Select Case Size | Each |
| No Load RPM | 22000 |
| Air Consumption | 14 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Dimensions" | 1/4" NPT X 13" - 3/8" |
| Weight lbs. | 2.09 |
| Sound Level (dBA) | 90.5 |
| Hose I.D." | 3/8" |
| Weight kg | 0.95 |
Standard return rules.