- Lightweight commercial-industrial grade
- Dry-tackified synthetic
- 2" nominal thickness (1 1/2" actual)
- Low efficiency media pad
Camfil Synthetic Media Filters, 20" X 2" X 18", 5 MERV Rating, Pad (357800-5163)
SKU:
EA604
Mfr. P/N:
357800-5163
Synthetic Media FiltersLightweight commercial-industrial gradeDry-tackified synthetic2" nominal thickness (1 1/2" actual)Low efficiency media pad
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 9 | 0 | - |
| TOTAL | 9 |
Your Price
$9.11
The products needs 14 amount for minimum order to ship.
Your Price
$9.11
unit of measure
The products needs 14 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Synthetic Media Filters
More Info
| Color | Blue/white |
|---|---|
| Select Case Size | Each |
| Manufacturer Part Number | 357800-5163 |
| Brands | Camfil |
| Merv Rating | 5 |
| Maximum FPM | 500 |
| Depth | 2" |
| Filter Efficiency | Low Merv up to 4 |
| Filter Type | Pad |
| Recommended FPM | 300 |
| Height | 18" |
| Width | 20" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.