- Heat-sealed cardboard frame
- Progressive density polyester filtration media
- Laminated with an expanded metal wire downstream to give the filter more strength
- Residential and light commercial applications
Camfil Poly Throw-Away Filter
SKU:
EB004-MAIN
Mfr. P/N:
105528-13
Poly Throw-Away FilterHeat-sealed cardboard frameProgressive density polyester filtration mediaLaminated with an expanded metal wire downstream to give the filter more strengthResidential and light commercial applications
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$7.48
The products needs 18 amount for minimum order to ship.
As low as:
$7.48
unit of measure
The products needs 18 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Poly Throw-Away Filter
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 105528-13 |
| Brands | Camfil |
| Depth | 1" |
| Filter Efficiency | Low Merv up to 4 |
| Filter Type | Box |
| Height | 20" |
| Width | 12" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.