- Dry/tackified synthetic (white/blue)
- 2" nominal thickness (1 1/2" actual)
- Recommended fpm: 300
- Maximum fpm: 500
- Low efficiency media pad
Camfil High-Arrestance Synthetic Media Filters
SKU:
EA430-MAIN
Mfr. P/N:
357800-5006
High-Arrestance Synthetic Media FiltersDry/tackified synthetic (white/blue)2" nominal thickness (1 1/2" actual)Recommended fpm: 300Maximum fpm: 500Low efficiency media pad
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$3.97
The products needs 22 amount for minimum order to ship.
As low as:
$3.97
unit of measure
The products needs 22 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
High-Arrestance Synthetic Media Filters
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 357800-5006 |
| Brands | Camfil |
| Merv Rating | 5 |
| Depth | 2" |
| Filter Efficiency | Low Merv up to 4 |
| Filter Type | Pad |
| Height | 12" |
| Rating | CS-20TD |
| Width | 24" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.