- B-689 Pipe markers from Brady® are coiled, printed, plastic sheets with sealed colour graphics
- Designed for use on rusty, dirty, wet, or rough pipes where pressure-sensitive labels cannot be used
- Resistant to UV light exposure, high humidity, high temperatures, abrasion, chemical reagents, and physical agitation
- Excellent chemical resistance
Brady "Foul Condensate" Pipe Marker
SKU:
SAF143-MAIN
Mfr. P/N:
5691-II
"Foul Condensate" Pipe MarkerB-689 Pipe markers from Brady® are coiled, printed, plastic sheets with sealed colour graphicsDesigned for use on rusty, dirty, wet, or rough pipes where pressure-sensitive labels cannot be usedResistant to UV light exposure, high humidity, high temperatures, abrasion, chemical reagents, and physical agitationExcellent chemical resistance
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$90.08
As low as:
$90.08
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
"Foul Condensate" Pipe Marker
More Info
| Manufacturer Part Number | 5691-II |
|---|---|
| Color | Black on Yellow |
| Brands | BRADY |
| Select Case Size | Each |
| Material | Plastic |
| Dimensions" | 2-1/2" - 7-7/8" X 26" X 12" |
| Pipe Diameter | 2-1/2" - 7-7/8" |
| Language | English |
| Label Width | 12" |
| Mounting Type | Wrap-Around |
| Label Height | 26" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.