- Swivel rig with double ball bearing in the swivel head
- Minimal swivel head play and smooth rolling characteristics
- Medium heavy duty rigs, with top plate fitting
- Low rolling and swivel resistance for smooth running performance
- High chemical resistance to many aggressive substances
- Operating temperature: -15° F to +175° F
Blickle Impact-Resistant Nylon Caster
SKU:
MO667-MAIN
Mfr. P/N:
LKRA-PO 80G
Impact-Resistant Nylon CasterSwivel rig with double ball bearing in the swivel headMinimal swivel head play and smooth rolling characteristicsMedium heavy duty rigs, with top plate fittingLow rolling and swivel resistance for smooth running performanceHigh chemical resistance to many aggressive substancesOperating temperature: -15° F to +175° F
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$23.99
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
As low as:
$23.99
unit of measure
The products needs 7 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Impact-Resistant Nylon Caster
More Info
| Manufacturer Part Number | LKRA-PO 80G |
|---|---|
| Brands | Blickle |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Stem Length | 0" (0 mm) |
| Stem Diameter | 1/2" (13 mm) |
| Frame Material | Steel |
| Wheel Material | Nylon |
| Tread Width | 1-1/4" (31.8 mm) |
| Capacity | 265 lbs. (120 kg.) |
| Stem Design | Bolt Hole Fitting |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.