- Comfort grip designed for ease of use
- Winged blade for 30% better clipping collection
- Designed to power through tall grass
- Push-button start
- 6 height adjustments from 1 in. to 3 in.
- Rugged wheel treads designed for control in thick grass
- Includes: Mower, Collection bag
Black & Decker Lawn Mower with Comfort Grip Handle
SKU:
NO657-MAIN
Mfr. P/N:
BEMW472BH
Lawn Mower with Comfort Grip HandleComfort grip designed for ease of useWinged blade for 30% better clipping collectionDesigned to power through tall grassPush-button start6 height adjustments from 1 in. to 3 in.Rugged wheel treads designed for control in thick grassIncludes: Mower, Collection bag
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$338.13
As low as:
$338.13
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Lawn Mower with Comfort Grip Handle
More Info
| Manufacturer Part Number | BEMW472BH |
|---|---|
| Brands | Black & Decker |
| Select Case Size | Each |
| Style | Push Walk-Behind |
| Cutting Width | 15" |
| Dimensions" | 15" X 1" - 3" |
| Amperage | 10:00 AM |
| Operating Type | Electric |
| Cutting Height Range | 1" - 3" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.