- Strong aluminum die-cast handle provides comfort and control
- Guarded grip design protects knuckles from grazing
Aurora Tools Heavy-Duty Hacksaw Frame, 12" X 12", Plain
SKU:
TYW991
Mfr. P/N:
N/A
Heavy-Duty Hacksaw FrameStrong aluminum die-cast handle provides comfort and controlGuarded grip design protects knuckles from grazing
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| Edmonton AB | 11 | 0 | - |
| Montreal | 252 | 0 | - |
| TOTAL | 263 |
Your Price
$29.89
The products needs 6 amount for minimum order to ship.
Your Price
$29.89
unit of measure
The products needs 6 amount for minimum order to ship.
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Heavy-Duty Hacksaw Frame
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Brands | AURORA TOOLS |
| Handle Type | Plain |
| Tensile Strength | 8000 PSI |
| Depth of Bow | 4" H |
| Overall Dimensions | 17-5/16" L x 5-1/8" H |
| Dimensions" | 12" X 12" |
| Max. Blade Length | 12" |
| Min. Blade Length | 12" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.