Belt Sander
- Low-noise
- Forward-reverse switch
- Easy belt changes
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Brands | AURORA TOOLS |
|---|---|
| Select Case Size | Each |
| No Load RPM | 16500 |
| Air Consumption | 16 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPTF |
| Wattage | 373 |
| Dimensions" | 1/4" NPTF X 13" - 3/8" |
| Weight | 1.94 lbs. (0.88 kg) |
| Power | 0.5 HP |
| Sound Level (dBA) | 85 |
| Hose I.D." | 3/8" |
Standard return rules.