- Charges 1 to 10 batteries, in parallel, in less than 24 hours
- 16 charge rates for precise charging
- Patented multi-diode rectifier with deep reserve capacity
- 30 A output at 14.9 V
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
| Manufacturer Part Number | 6065 |
|---|---|
| Brands | Associated Equipment |
| Select Case Size | Each |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 40 lbs. |
| DC Output | 30 A, 14.9 V |
| Ammeter | 0 - 50 A |
| Voltmeter | 11 - 17 Volts |
| AC Input | 108-132 V, 7.5 A, 60 Hz |
| Charging Capacity | Up to Ten 12V |
| AC Cord | 6.5' 16/3 |
| DC Leads | 6' 6.5 AWG |
Standard return rules.