- Compartment Dimensions ares: 12"W x 18"D x 12"H
- Components are shipped separately, must be assembled
- Prime grade cold rolled steel locker
- Features an all welded frame with panels and doors assembled with rivets
- Frames are resistance welded on all four corners to form a rigid structure
- All welded double pan construction doors
- High quality baked on enamel paint
- Aluminum recessed padlock handle
- Ventilated doors
- Coat bar and fasteners included
- Other colours & custom sizes available upon request
- Mounting hardware not included
Anthony Steel Mfg. Assembled Archettes Clean Line™ Economy Lockers
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
Details
More Info
| Manufacturer Part Number | CL-ARC-16-12X18X72_A124 |
|---|---|
| Brands | Anthony Steel Mfg. |
| Select Case Size | Each |
| Material | Steel |
| Overall Width | 12" |
| Overall Height | 72" |
| Overall Depth | 18" |
| Dimensions" | 18" X 72" X 12" |
| Assembly Type | Rivet (Assembled) |
| No. of Tiers | 16 |
| Bank of | 3 |
| Bodies | 24 gauge |
| Doors | 20 gauge |
| Frames | 16 gauge |
| Bank Width | 72" |
| Base Style | Basic |
Reviews
Returns
Non-Returnable Policy for Furniture
At Linen Plus, we prioritize the quality and satisfaction of our customers with every purchase. Please review our non-returnable policy for furniture items:
Non-Returnable Items:
All furniture purchases are final sale and cannot be returned unless the item is defective.
Defective Items:
If you receive a defective item, please contact us immediately for assistance.
Contact Number: 1-855-469-5353
Email: customerservice@linenplus.ca
Contact Information:
For any inquiries or issues regarding your furniture purchase, please reach out to our customer service team using the above contact details.
Thank you for your understanding and cooperation. We appreciate your business and strive to ensure your satisfaction with our products.