Max9™ Caster
- Stainless steel roller bearing
United States Leading Supplier for Hospitality Linens & Essentials
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
| Manufacturer Part Number | S6559-A38H-UGW-RB |
|---|---|
| Brands | Algood |
| Select Case Size | Each |
| Plate Size | 3-27/32" x 4-1/2" (98 mm x 114 mm) |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Material | Envirothane™ Grey-WOW |
| Tread Width | 2" (50.8 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 2-5/8" x 3" (51 mm x 76 mm) - 3" x 3-5/8" (76 mm x 92 mm) |
| Bolt Hole Size | 3/8" (9.52 mm) |
Standard return rules.