- 115 V motor 1 phase
- Totally enclosed motor
- Direct drive, low pressure
- Fully assembled, ready to Install
- Rear guard meets OSHA standards
- 24" and 30" : 3 speeds with pull chain motor, plug and cord included
- Dimensions K: 5"
- Panel Size (square): 33 1/8"
- Wall Opening (square): 30 1/2"
- Weight: 57 lbs.
Air Master Shutter Fans
SKU:
EA375-MAIN
Mfr. P/N:
23008
Shutter Fans115 V motor 1 phaseTotally enclosed motorDirect drive, low pressureFully assembled, ready to InstallRear guard meets OSHA standards24" and 30" : 3 speeds with pull chain motor, plug and cord includedDimensions K: 5"Panel Size (square): 33 1/8"Wall Opening (square): 30 1/2"Weight: 57 lbs.
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$579.15
As low as:
$579.15
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Shutter Fans
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 23008 |
| Dimensions H | 3" |
| Dimensions G | 12.7" |
| CV | 04-Jan |
| Box Depth | 3" |
| SP CFM | 3510 |
| Dimensions J | 30" |
| Dimensions A | 33.1" |
| Dimensions B | 26" |
| Dimensions F | 26" |
| Fan Dia. | 30" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.