- 115 V, 1 phase, ball bearing motor
- One fan with 4 mounting options in the same carton: Hanging mount, ceiling mount, wall mount, portable barrel
- Guards, barrel mountings epoxy coated
- Pull chain switch
- Tiltable
- 2-YEAR WARRANTY
Air Master Direct Drive 4-in-1® Drum Fan
SKU:
EA337-MAIN
Mfr. P/N:
60471
Direct Drive 4-in-1® Drum Fan115 V, 1 phase, ball bearing motorOne fan with 4 mounting options in the same carton: Hanging mount, ceiling mount, wall mount, portable barrelGuards, barrel mountings epoxy coatedPull chain switchTiltable2-YEAR WARRANTY
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$1,749.15
As low as:
$1,749.15
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Direct Drive 4-in-1® Drum Fan
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 60471 |
| No. of Speeds | 3 |
| Blade Size | 36" |
| RPM High | 830 |
| RPM Low | 600 |
| HP | 02-Jan |
| # of Speeds | 2 |
| CFM (High) | 11200 |
| CFM (Low) | 8090 |
| Size" | 36" |
| Diameter | 36" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.