- 115 V motor
- Direct drive, low pressure
- Totally enclosed sleeve bearing motors
- Non-overloading propeller
- High efficiency, low operating cost
- Built-in rear guard
- Commercial-duty
- 4 holes 0.38" dia.
- Dimensions A: 18"
- Dimensions B: 18.5"
- Dimensions C: 1.75"
- Dimensions D: 10"
- Dimensions E: 22"
- Dimensions F: 20.3"
Air Master All Purpose Wall Fans
SKU:
EA379-MAIN
Mfr. P/N:
24130
All Purpose Wall Fans115 V motorDirect drive, low pressureTotally enclosed sleeve bearing motorsNon-overloading propellerHigh efficiency, low operating costBuilt-in rear guardCommercial-duty4 holes 0.38" dia.Dimensions A: 18"Dimensions B: 18.5"Dimensions C: 1.75"Dimensions D: 10"Dimensions E: 22"Dimensions F: 20.3"
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$766.35
As low as:
$766.35
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
All Purpose Wall Fans
More Info
| Select Case Size | Each |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 24130 |
| Capacity CFM at SP in WG 0250 | 884 |
| No. of Speeds | 2 |
| Capacity CFM at SP in WG 010 | 2149 |
| Capacity CFM at SP in WG 0 | 2504 |
| Capacity CFM at SP in WG 020 | 1553 |
| RPM | 1050 |
| Capacity CFM at SP in WG 005 | 2345 |
| Usage Type | Commercial |
| HP | 09-Jan |
| Capacity CFM at SP in WG 0125 | 2035 |
| Fan Dia. | 18" |
| Size" | 18" |
| Diameter | 18" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.