- Use rigid construction signs to temporarily control the flow of traffic
- Heavy-duty, 0.080" aluminum signs will not rust
- Reflective sign face for visibility in low-light conditions
- UV-resistant inks prevent fading
- Top and bottom center mounting holes
Accuform Signs "Detour" Sign
SKU:
SEK494-MAIN
Mfr. P/N:
FRC216RA
"Detour" SignUse rigid construction signs to temporarily control the flow of trafficHeavy-duty, 0.080" aluminum signs will not rustReflective sign face for visibility in low-light conditionsUV-resistant inks prevent fadingTop and bottom center mounting holes
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$923.13
As low as:
$923.13
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
"Detour" Sign
More Info
| Manufacturer Part Number | FRC216RA |
|---|---|
| Brands | ACCUFORM SIGNS |
| Select Case Size | Each |
| Width | 30" |
| Dimensions" | 30" X 30" |
| Language | English with Pictogram |
| Legend | Detour w/Upwards Arrow |
| Subject | Traffic |
| Height | 30" |
| Display Type | Boulonné |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.