- Inform anyone on job site that corrosive materials are present and to wear proper PPE
- Post anywhere on job site where corrosive materials can be found
- Prevent burns or exposure by posting safety sign on construction site
Accuform Signs "Corrosive Materials" Sign
SKU:
SDS678-MAIN
Mfr. P/N:
MCHL610VS
"Corrosive Materials" SignInform anyone on job site that corrosive materials are present and to wear proper PPEPost anywhere on job site where corrosive materials can be foundPrevent burns or exposure by posting safety sign on construction site
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 2 - 4 weeks (Special Order)
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$116,998.84
As low as:
$116,998.84
unit of measure
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
"Corrosive Materials" Sign
More Info
| Manufacturer Part Number | MCHL610VS |
|---|---|
| Brands | ACCUFORM SIGNS |
| Select Case Size | Each |
| Material | Vinyl |
| Width | 14" |
| Dimensions" | 10" X 14" |
| Language | English |
| Legend | Caution; Corrosive Materials Wear Required Protection |
| Subject | Personal Protection |
| Height | 10" |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.