- Increased durability means more productivity
- Increased edge durability
- Non-woven construction resists loading
- Non-metallic means no contamination of workpiece
3M Standard Abrasives™ Unitized Wheel
SKU:
VU777-MAIN
Mfr. P/N:
STA-863135
Standard Abrasives™ Unitized WheelIncreased durability means more productivityIncreased edge durabilityNon-woven construction resists loadingNon-metallic means no contamination of workpiece
Read more
Availability: In Stock
This product ships within 1 - 2 Business Days
Check Warehouse Availability| Warehouse | Available | Incoming | Date |
|---|---|---|---|
| TOTAL |
As low as:
$19.06
The products needs 10 amount for minimum order to ship.
As low as:
$19.06
unit of measure
The products needs 10 amount for minimum order to ship.
As low as:
unit of measure
reg.
Sign In
for discount
-%
Details
Standard Abrasives™ Unitized Wheel
More Info
| Manufacturer Part Number | STA-863135 |
|---|---|
| Brands | 3M |
| Select Case Size | Each |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Size | 1/4" |
| Diameter | 3" |
| Thickness | 1/4" |
| Grit | Fine |
Reviews
Loading
Returns
Standard return rules.